Organizacja imprez

Chrzciny – jak je zorganizować? Formalności, zwyczaje, prezenty

Dla każdego chrześcijanina jest kilka bardzo ważnych momentów w życiu. Każdy z nas je przechodzi lub ma już za sobą. Pierwszym z nich jest Chrzest Święty, następnie I Komunia Święta, a później Bierzmowanie. Są to trzy sakramenty, które każdy chrześcijanin powinien przejść. Dalsze czyli Kapłaństwo lub małżeństwo może dojść do skutku lub nie. To już zależy od nas.

Najważniejszą z wyżej wymienionych uroczystości jest Chrzest. Jest to pierwszy sakrament jaki przyjmujemy i decyduje on o staniu się Dzieckiem Bożym. Dlatego, dla każdego rodzica oraz maluszka jest to tak istotny dzień. Musimy zadbać o to, aby w tym dniu nie było żadnych problemów ani konfliktów, a maluszek miał spokój i nie płakał. Warto wczuć się w rolę maluszka, który przez większość czasu jest przekładany z rąk do rąk i ciągle czuje inne perfumy i widzi różne twarze. Jest t stresujące dla malca , a także męczące. Musimy więc tak zaplanować ten dzień, aby maluch czuł się jak najlepiej.

Wybór terminu

Polskie prawo daje kościelne daje nam dość duże pole do popisu jeśli chodzi o chrzty. Możemy to robić przez cały rok. Pamiętaj jednak, że w parafii mogą być nieco inne zwyczaje, dlatego warto wcześniej się dowiedzieć. Może być tak, że chrzty są udzielane tylko w pierwszą niedzielę miesiąca. Pamiętaj także , aby zaplanować jak chcecie spędzić tę uroczystość. Jeśli ma być to dość duża impreza, to trzeba się przygotować już dużo wcześniej. Jeśli zaś planujesz tylko małe przyjęcie dla rodziny, to będzie łatwiej. Zwróć uwagę na to, że są pewne terminy, które są wśród chrztów popularne. Może więc być wtedy kilkoro dzieci do chrztu. Nie jest to dobry pomysł, aby także wybierać taki termin, ponieważ długość uroczystości tylko zmęczy malucha i rozdrażni.

Zwyczaje chrzcielne

Kiedy już wiecie kiedy dokładnie chcecie ochrzcić dziecko, to należy wybrać się do kancelarii kościelnej. W tym miejscu musicie znać dokładną datę chrztu, a także wypełnić wszelkie formalności i wnieść opłatę. Najczęściej jest to kierowane zasadą „co łaska” . Najlepiej , aby wybrać parafię, która jest blisko miejsca zamieszkania, ponieważ kiedy będą potrzebne dokumenty do innych sakramentów to będzie łatwiej je zdobyć. Podczas rozmowy, należy także wskazać ojca i matkę chrzestnych. Pamiętaj, że mogą to być tylko wierzący i praktykujący katolicy, osoby bierzmowane, osoba wolna lub będąca w sakramentalnym związku oraz osoby, które nie są spokrewnione z dzieckiem w linii prostej. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *