Imprezy integracyjne

Impreza integracyjna bez sztampy i nudy!

Imprezy integracyjne w firmach to tzw. „temat rzeka”. Jedni je kochają, inni nienawidzą i są w stanie zrobić wszystko, żeby tylko nie stanąć przed koniecznością udania się na spotkanie o charakterze towarzysko – biznesowym. Takie spotkania najczęściej darzą sympatią osoby mające ogromna potrzebę imponowania grupie oraz przedstawiania siebie i swoich osiągnięć w jak najkorzystniejszym świetle, dość często podkoloryzowanym. Impreza integracyjna w co drugim przedsiębiorstwie czy korporacji w Polsce prezentuje się dość podobnie, jeżeli za jej organizację odpowiadają osoby z wewnętrznych struktur firmowych. Inaczej sprawa się ma, jeśli zdecydujemy się temat organizacji imprezy integracyjnej powierzyć profesjonalnej firmie eventowej. A takich w naszym kraju w ostatnich latach gwałtownie przybywa, ponieważ organizowanie eventów okazuje się w praktyce bardzo dochodowym biznesem. Na początek określa się budżet, jaki może zostać wydany na planowaną imprezę. Potem managerowie opracowują pomysł, który może spotkać się z akceptacją lub zostać odrzucony.

Jeszcze kilka lat temu za symbol spotkań integracyjnych uważano kręgielnie oraz pola do paintballu. Obecnie takie sposoby na spędzanie grupowego czasu w ramach integracji uważa się za przeżytek. Teraz ważniejsze jest dostarczanie wrażeń. Chodzi o to, aby grupa wspólnie coś przeżyła, dzięki czemu będzie miała niezapomniane wspomnienia. Rywalizacja sportowa jest jak najbardziej na miejscu, trzeba jedynie opracować dla niej odpowiednią formę. Organizatorzy eventów zgodnie potwierdzają, że w większości przypadków do wyboru są dwa poniekąd odmienne programy. Pierwszy z nich stanowi program oszczędnościowy i jest stworzony z myślą o tych firmach, którym bardzo zależy na integracji pracowniczej, ale nie chcą wydawać w tym celu zbyt wielu funduszy. Drugi program bierze pod uwagę sprowadzenie na teren eventu najnowocześniejszych sprzętów nowej generacji, dzięki którym wydarzenie nabierze specyficznej, „światowej” rangi. Ludziom umęczonym wielogodzinnym przebywaniem w czterech ścianach biurowców zależy na tym, aby integrować się przede wszystkim przez sport. Piłka nożna, siatkówka, zawody pływackie, a nawet wspólne ćwiczenie wschodnich sztuk walki – to sporty najbardziej fascynujące pracowników wielkich firm o charakterze korporacyjnym.

Podczas imprez o charakterze sportowym wychodzą na wierzch także inne, niedostrzegalne na co dzień sprawy. W sytuacjach gier zespołowych łatwo możemy dostrzec, komu przypisać można rolę lidera, a kto trudniej radzi sobie z ewentualnymi obowiązkami na boisku. W ten sposób przełożeni mogą w przyszłości dobierać odpowiednie czynności zawodowe w stosunku do wybranych pracowników. Z drugiej jednak strony ekspresja obecna na boisku może praktycznie diametralnie różnić się od tej reprezentowanej w miejscu pracy. Łamaga na boisku może wszak okazać się w praktyce całkiem niezłym analitykiem. Tak samo zwinny kapitan drużyny może mieć problemy z ogarnięciem kilku spraw jednocześnie. Rywalizacja sportowa uczy nas współpracy między słabszymi aspektami charakteru, a tymi rosnącymi w siłę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *